poniedziałek, 6 stycznia 2014

KOLANO BIEGACZA



Kolano biegacza to uraz dotyczący jak sama nazwa wskazuje najczęściej dotykający biegaczy długodystansowych. Nie rzadko jednak z kolanem biegacza mają problemy narciarze, skoczkowie czy nawet piłkarze nożni.
Termin kolano biegacza odnosi się do wielu schorzeń, które powodują ból przedniego przedziału stawu kolanowego. Najczęstsze schorzenia podawane przez różnych autorów to: rozmiękanie rzepki, konflikt rzepkowo-udowy, zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego.
Przyczyny:
- powtarzające się mikrourazy,
- przeciążenia treningowe,
- nadmiernie rozciągnięte ścięgno mięśnia czworogłowego uda,
- płaskostopie i nadmierna pronacja stopy,
- napięte pasmo biodrowo-piszczelowe,
- nieprawidłowe ruchy rzepki podczas zginania – rzepka ociera się o jedną stronę stawu kolanowego i wywołuje ból,
- nierównowaga mięśniowa ( mocny trójgłowy łydki, osłabiony czworogłowy uda )
- przetrenowanie.
Objawy:
- ból, może pojawiać się i znikać,
- ból w okolicy rzepki lub pod nią,
- ból z boku kolana oznacza napięte pasmo biodrowo-piszczelowe,
- ból podczas chodzenia, schodzenia ze schodów, biegu, kucania,
- obrzęk.
Uwaga! Ból z przodu stawu kolanowego może podchodzić także z mięśnia podkolanowego, odpowiedzialnego za odblokowanie stawu kolanowego i inicjację zgięcia. Ból nad rzepką może pochodzić ze stawu biodrowego. Ból pod rzepką może świadczyć o kolanie skoczka.
Jak leczymy?
W fazie ostrej przede wszystkim opisywana już wcześniej metoda PRICE (Jak radzić sobie z kontuzją?). W sytuacji nasilonych dolegliwości bólowych można zastosować różnego rodzaju preparaty przeciwbólowe, przeciwzapalne i regeneracyjne. Pomocna może być krioterapia oraz kinesiotaping (nigdy nie korzystaj z zabiegów leczenia zimnem z naklejonym plastrem!).
Kiedy już ból zniknie:
- sprawdź swoje buty, czy na pewno masz dobrze dobrane, czy obie podeszwy wyglądają tak samo, podeszwy powinny być starte tak samo, najlepiej na przodostopiu,
- trzymaj formę i wagę, nadmiar kilogramów to duże obciążenie dla stawów kolanowych,
- nigdy nie zwiększaj nagle intensywności wysiłku, rób to stopniowo i z głową,
- wzmocnij siłę mięśnia czworogłowego oraz mięśni odpowiedzialnych za odwodzenie stawu biodrowego,
- zwróć uwagę czy podczas przysiadu Twój staw biodrowy ustawia się nad kolanowym, a kolanowy nad skokowym, kolana nie mogą "uciekać" do środka i wychodzić przed stopę,
- unikaj twardego podłoża,
- postaraj się wyeliminować błędy treningowe,
- kiedy kolano biegacza jest efektem napiętego pasma biodrowo-piszczelowego należy zadbać o jego rozciągnięcie,
- zadbaj o stabilizację centralną, dobre centrum ciała pozwoli na zapobieganie urazom.
Kiedy ból staje się nie do wytrzymania warto udać się do lekarza w celu postawienia dokładnej diagnozy i podjęcia odpowiedniej rehabilitacji. Najlepiej wybrać ortopedę, traumatologa lub lekarza medycyny sportowej. Czego się spodziewać w gabinecie lekarskim? Na początku wywiad, następnie lekarz powinien obejrzeć kolano, dotknąć je, sprawdzić umiejscowienie i nasilenie bólu, sprawdzić rzepkę. Następnie może poprosić o wykonanie przysiadu, o zmęczenie chorej nogi, ponieważ zazwyczaj gdy mięsień jest już zmęczony zaczynają dziać się "złe rzeczy". Po postawieniu diagnozy, wybraniu najlepszego sposobu leczenia przychodzi czas na ćwiczenia, niestety długie ćwiczenia. Ingerencja chirurgiczna powinna być ostatecznością.